Wpisy

 • czwartek, 22 grudnia 2011
  • Przedświątecznie

   Miało być o ciągu chorób, które dopadają Bartka (ledwo zwalczyliśmy zapalenie oskrzeli a już biedaczek chrypi i pokasłuje krtaniowo...) - nie będzie.

    Miało być o wielkim problemie z podawaniem upartemu Bartkowi antybiotyku (ileż metod, ileż nerwów, ileż porażek… )- będzie innym razem.

    Powinno być o wizycie u dentysty i plombowaniu ząbków z użyciem – dla opanowania protestów Bartka- podtlenku azotu (nowe i dość kosztowne doświadczenie) – będzie może kiedyś…

    

   Bo…coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

   Jesteśmy już w polskich Hutkach. Za oknem biało, minus jeden stopnia celcjusza. Śniegu może trochę za mało na ulepienie bałwana ale na świąteczne udekorowanie lasu wystarczyło.

   -0, widzę ja jaką ładną oinkę – wychrypiał dziś Bartuś z przejęciem na widok zwykłego świerka obok domku sąsiada („h”  i "ch" nadal nie wymawia).

   Sikorki mają pecha- najpierw słoninę wyjadał im z karmnika wyjątkowo sprawny fizycznie kot, potem na rozmrażająca się przy kominku słoninę połasiła się Aza. Teraz kolejny kawałek smakołyku czeka na głodne ptaki w karmniku- może po niego wrócą.

   Obecność małego dziecka zawsze sprawia, że Święta mają prawdziwy urok. Bartek z radością uczestniczył w ubieraniu choinki , ucieraniu sera, maku. Aza trochę ogłupiała ze szczęścia- Bartek, cała gama zapachów towarzyszących świątecznym przygotowaniom, smakołyki, które jej się teraz wyjątkowo często trafiają- to trochę za  dużo na labradorską głowę... 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Przedświątecznie”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   pinezka01
   Czas publikacji:
   czwartek, 22 grudnia 2011 21:29
 • wtorek, 13 grudnia 2011
 • poniedziałek, 12 grudnia 2011
 • czwartek, 08 grudnia 2011
  • Pieczenie chleba V, czyli zakwasowa klęska

   Zakwas miał się dobrze. Ciepełko, regularne karmienie- każdy by był zadowolony. Co jakiś czas włączałam na moment piekarnik na minimalną temperaturę (50 stopni) i nie pozwalając mu się mocno rozgrzać wyłączałam, tak aby w piekarniku było przyjemnie i ciepło;)

   No i włączylam piekarnik po raz kolejny...

   Mamo, jestem siuśkorybą!* - usłyszałam z pokoju

   Takiego stwierdzenia nie można lekceważyć- poszłam do pokoju Bartka. Posprzątałam, przebrałam. Wróciłam do kuchni...co to ja miałam zrobić...a tak- kawę. Zrobiłam, wypiłam, poszłam sprawdzić jaką rybą jest aktualnie Bartek. O włączonym piekarniku przypomniałam sobie po godzinie.

   No cóż...50 stopni celcjusza to nie jest temperatura, ktorą zakwasy lubią najbardziej. Zmizerniał, przestał rosnąć, bąbelkować i w ogóle podupadł na zdrowiu. Wczoraj z żalem go pożegnałam i... przygotowałam następną porcję. Może ten nowy zakwas będzie miał więcej szcześcia.

   ps. Siuśkoryby niestety są dość spotrzegawcze.   "O ...nie ma zakwasiku, to będzie już chlebek?" - to jedno z trudniejszych pytań, na które przyszło mi dotąd /pokrętnie/ odpowiadać.

    

   * Bartek był już misiorybą (kiedy wyjadał miód łyżką rozmazujac go po piżamce), kozicogórskorybą- kiedy balansował na górnym oparciu kanapy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Pieczenie chleba V, czyli zakwasowa klęska”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   pinezka01
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 grudnia 2011 23:12
 • wtorek, 06 grudnia 2011
  • Next time

   Bartek w czasie zabawy często sobie coś mamrocze, burczy, (prawie)podśpiewuje. Uważnie słucham tego burczenia odkąd odkryłam, że  pojawiają się w nim angielskie słowa, frazy a nawet zdania, które Bartek powtarza po pobycie w przedszkolu (często nawet nie rozumiejąc ich sensu). I wyłapałam  nekst tajm, nekst tajm. 

   -Bartek, wiesz co to znaczy "next time"?

   -Nie.

   -Jeśli Miss Kelly tak powie, to znaczy, że będziecie coś robić następnym razem. Kiedy będziesz chciał się czymś pobawić, a ona powie "next time" to będzie oznaczało, że trzeba teraz zrobić coś innego, bardzo ważnego ale na pewno kiedyś będziesz mógł się tym czymś pobawić.

   Bartek kiwnął główką i burczał sobie dalej.

    

   Tego samego dnia wieczorem.

   Ja: Bartusiu, pomożesz mi rozpakować zakupy?

   Bartek: Next time.

   I poszedł się bawić do swojego pokoju.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Next time”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   pinezka01
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 grudnia 2011 22:29
  • Mikołaj

    

   Wszystkie dzieci uwielbiają Św. Mikołaja. Taaaa....otóż nie wszystkie.

    

   W Bartku Św.Mikołaj wzbudza nieufność. Pod każdym względem. I tym fizycznym (obcy facet z podejrzanie wyglądającą brodą i w dziwnym przebraniu) i metafizycznym. Już dawno zrezygnowałam z opowieści o tym, jak Mikołaj przynosi prezenty grzecznym dzieciom bo Bartkowi wizja takiej inwigilacji przez kogoś obcego i to nawet we własnym domu bardzo się nie podobała.  Skupiłam się na pozytywach. Mikołaj przynosi prezenty. I znowu opór- jak to, ktoś obcy może wejść nocą do jego pokoju? Drogą kompromisów ustaliliśmy, że nie wejdzie tylko wrzuci przez okno. I nie przez okno pokoju Bartka, tylko przez okno sypialni rodziców.

    

   I tak Mikołaj zrobił. Bartek rano z zadowoloniem oglądał wrzuconą przez okno lokomotywę ale opowieści Taty o reniferach, saniach itp słuchał z miną nie pasującą do trzylatka CoMiTuZaKitWciskaszTato.  Mam przeczucie, że mniej nachalna Gwiazdka w święta bardziej przypadnie Bartkowi do gustu.  

    

   Z duszkami, skrzatami i gadającymi samochodami Bartek nie ma problemów- może dlatego, że nie próbują wchodzić do jego pokoju nocą.

    

   ***

    

    W sobotę byliśmy na bardzo fajnej imprezie mikołajkowej zorganizowanej przez dziewczyny z TramPOLiny (Stowarzyszenie Mam Polskich w Pradze). Mnóstwo osób i atrakcji. Bartkowi się bardzo podobało.... do momentu pojawienia się Św. Mikołaja.  Bartek zgodzil się wreszczie na zbliżenie do Świętego- na rękach u Taty- bo jakoś te prezenty trzeba było odebrać, nie?;)

    

    

    

    

   ...a w prezencie Bartek dostał między innymi taką SOWĘ- dzieło jednej z utalentowanych  Mam (http://bulibo.blogspot.com/) :

    

    

   Taka prosta rzecz a tyle dostarcza radości. Ja z przyjemnościa na nią patrzę, Bartek z Tatą uczą ją latać. Serio.

    

   W Pradze Mikołaja bardzo łatwo spotkać ale według tradycji  dzieci odwiedzają też w grudniu Anioł i Diabeł. Ten drugi , jeśli dziecko narozrabiało przynosi węgielek (ponoć może też to być cebula lub ziemniak). Tradycja ta jest podobno bardzo żywa choć jedna z Mam  TramPOLinowych twierdzi że  Czesi nie przywiązują do niej zbyt wielkiej wagi.  

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Mikołaj”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   pinezka01
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 grudnia 2011 19:50
 • piątek, 02 grudnia 2011
 • czwartek, 01 grudnia 2011
  • Ku...

   W „detskym koutku” (nieliczne z czeskich słów, które razem z Bartkiem opanowaliśmy) jakiś maluch wskazując na mnie paluszkiem zaczął podskakiwać i  radośnie krzyczeć: Tata, tata, tata.

   Hmmm.

   ***

   Bartek bardzo długo miał problem z kupkami. Męczył się biedaczek, aż żal było patrzeć. Problemy zniknęły a Bartek tak bardzo się z tego cieszy, że kupkę witamy (i żegnamy) nawet kilka razy dziennie.

   Bartusiu, będzie kupka?- pytam na widok Bartka siedzącego trochę dłużej niż siusianie by tego wymagało.

   -Ku.....- przeciąga śpiewnie Bartuś...

   Sięgam po papier toaletowy.

   ...kukełeczka kuka. Kuku,kuku. Gniazdka sobie szuka. Kuku,kuku!- śpiewa Bartek prawie nie fałszując.

   Umie budować napięcie. Dotąd śpiew mu nie wychodził.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Ku...”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   pinezka01
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 grudnia 2011 21:16

Tagi

Kanał informacyjny


Darmowe fotoblogi
free counters